Liköörid

Liköörid

Likööre toodetakse segades alkoholi erinevate maitseainetega, saadust seejärel magustades ning mõnikord ka värvides.

Liqueur – pärineb ladinakeelsest sõnast „liquefacere“, mis tähendab lahustumist või sulamist.

Cordial – pärineb ladinakeelsest sõnast „cor“ või „cordis“, mis tähendab südant, kuna varasemalt joodeti seda haigetele, et nende südametegevust stimuleerida ja meelt parandada.

_Liqueur_i peetakse tavaliselt Euroopa nimetuseks ning _cordial_i Ameerika omaks. Mõlemad sisaldavad kuni 35% magusainet. Alkoholisisaldus kõigub 15% ja 55% vahel.

Likööre toodetakse segades alkoholi erinevate maitseainetega, saadust seejärel magustades ning mõnikord ka värvides.

Alusena kasutatav alkohol võib olla mistahes järgmistest:

  • Neutraalne piiritus

  • Viinamarjabrändi, nt konjak

  • Puuviljabrändi, nt Kirschwasser

  • Viski

  • Rumm

Omapäraste maitsetega alkoholide, nt rumm või konjak, kasutamine annab liköörile lisamaitset ja iseloomu, kuid tõstab ka selle tootmishinda.Likööri maitsestamiseks kasutatavate ainete nimekiri on peaaegu et lõputu: puuviljad, seemned, terad, lehed, taimed, puukoored, koored, õied, ürdid, vürtsid, piim, koor, mesi; kasutatakse ka metalle, nt kuld ja hõbe.

Kuigi magustajana kasutatakse mõnikord ka mett, on tavalised magusained siiski puhas roo- või peedisuhkur.

Sõltuvalt likööri koostisosadest võib värvainet lisada või mitte lisada. Näiteks võib kirsimaitseline liköör kaotada osa oma visuaalsest atraktiivsusest, kui pakendis olev vedelik on läbipaistev.Liköörid saavad oma värvi tavaliselt maitseainetelt, nt puuviljad ja õied, kuid mõned, nagu sinine Curaçao, saavad oma huvitava ja ligitõmbava värvi sünteetilistelt värvainetelt.

Tootmine

Likööride tootmiseks on kaks põhiviisi.

Külm meetod – leotamineKuum meetod – kurnamine, destilleerimine

Leotamine

Protsess, mis võib kesta kuni aasta. Alkoholile lisatakse koostisosad, millel lastakse liguneda kuni alkoholi on piisavalt aroome ja maitseid eraldunud. Peale leotamist valatakse alkohol välja ja filtreeritakse; seejärel lisatakse vett ning vajadusel kohandatakse värvi. Lõpuks segatakse see maitse ühtlustamiseks suhkrusiirupi või meega. Sel lubatakse laagerduda või „laulatuda“ mitmeid kuid kuni aasta, et maitsed üksteisega enne villimist seguneksid.

Kurnamine

See protsess sarnaneb kohvi kurnamisele. Taimsed koostisosad pannakse korvilaadsesse anumasse aami ülaosas. Alkoholi pumbatakse tünni põhjast ülespoole ja piserdatakse üle taimede, kust see tilgub tagasi alla, et seda mitu korda veel uuesti soovitud maitse saavutamiseni üles pumbata.

Destilleerimine

Seda protsessi kasutatakse tavaliselt seemnete, koorte, õite, juurte, puukoorte või nende seguga. Koostisosad „pehmenevad“ kõigepealt mitu päeva brändis ligunedes, enne kui need viiakse üle destillaatorisse, kus jook destilleeritakse.

  1. Grand Marnier Cordon Rouge 40% 70 cl
    Grand Marnier Cordon Rouge 40% 70 cl
    Grand Marnier on apelsiniliköör aastast 1880, mis loodi Louis-Alexandre Marnier Lapostolle poolt Prantsusmaal.
    35,99 €
Toggle Nav