Kala ja vein

Milline vein grillitud ja suitsutatud kalade kõrvale?

Kalaekspert Juha Lindberg kõneleb kala grillimisest ja suitsutamisest ning annab nõu sobiva veini valimisel.

Grillimine annab kalale süte hõngu

Soome kala hulgimüügifirma E. Erikssoni kalaekspert Juha Lindbergi sõnul on grillimine ehk sütel küpsetamine kiire ja vägagi tavaline kala valmistamise viis. Grillimisel pannakse kala terasest valmistatud restile, mis asetatakse kuumadele sütele näiteks kaminasse või lõkkeasemele. Kala küpseb sütel ja saab sellest iseloomuliku maitse. Väga oluline on, et kalale jäetaks kaitseks nahk peale, siis ei põle kala ära.

Suitsutatud kala ja vein

Kala suitsutatakse külm- või kuumsuitsumeetodil. Kuumsuitsu puhul suitsetatakse kala temperatuuril üle 60 kraadi, mis tähendab, et kala küpseb. Külmsuitsu puhul 20 kraadi juures ei küpse kala mitte soojuse mõjul, vaid see toorvalmib soola toimel. Mõlemad valmistusviisid annavad kalale tugeva suitsuaroomi.

Rasvast kala on lihtsam suitsutada

Suitsutamiseks sobivad väga erinevad kalaliigid. Lindbergi sõnul on näiteks angerjas, siig, hõrnas, forell, lõhe, räim ja tema enda lemmik lest head nii külm- kui ka kuumsuitsuga.

Kui kala tahetakse suitsutada ise näiteks suvisteks koosviibimisteks, tuleks valida rasvasem kala. Väherasvaste kaladega peab olema väga hoolikas ja kogemustega valmistaja, sest need võivad kergesti ära kuivada.

Kalameistri sõnul on siinkohal kindel valik terve siig, hõrnas, forell või Läänemere vabalt kasvanud lõhe. Kui tahetakse suitsutada haugi, tuleks valida järvest püütud haug, mis on meres leiduvast sugulasest täidlasem. Nimetatud kalaliigid on ka üsna laialt levinud, mistõttu neid on päris lihtne leida. Kui kriteerium on ka kala välimus, soovitab Lindberg suitsuhõrnast, mis on väliskujult kaunilt ümar.

Kala olgu värske ja kodumaine

Lindbergi sõnul peab kala nii suitsutamisel kui ka grillimisel olema kindlasti värske ja seepärast ka kodumaine. Külmutatud kalast, näiteks Kanada siiast valmistatud suitsukala, tuleks vältida.

„Kala külmutamisel selle rakud purunevad. Külmuv vesi paisub rakkude sees ja rakud lähevad katki. Sulamisel hakkab kala seega kuivama ja kalaliha struktuur ei ole enam endine. Külmutamisest tekib kalale ka pisut ebameeldiv maitse,“ selgitab Lindberg.

Erinevatest kaladest mõnus suupistetaldrik

Lindbergi sõnul on lõhe nii grillitult ja suitsutatult kui ka õrnsoolatult ja ka muul viisil valmistatuna soomlaste ülivõimas lemmik läbi kogu aasta.

Lindberg kutsub siiski üles proovima julgelt ka teisi kalaliike. Näiteks soovitab ta võtta eeskuju Hispaania tavernidest, kus pakutakse erinevaid liha- ja juustuvalikuid, ja koostada suvise peoõhtu suupistetaldrik hoopis erinevatest kaladest.

„Soome suupistelauale võib panna erinevaid kalasid, näiteks suitsuhõrnast, õrnsoola siiga ja lõhet ning igasugu muid kalaroogi. Lisaks pakkuda juurde head vormileiba ning tartar- või külma jogurtikastet ja sinepikastet,“ juhendab Lindberg.

Kalaküllase suupistelaua joogiks tasuks valida paljudeks olukordadeks sobiv valge vein, näiteks Lõuna-Aafrika Nederburg Winemasters Reserve Riesling.

  1. Masi Modello Bianco delle Venezie
    Masi Modello Bianco delle Venezie
    Masi Modello Bianco on modernne Põhja-Itaalia vein, mis on inspireeritud Veneetsia väärtustest ja kohalikest traditsioonidest.
    75 cl
    7,99 €

Ole kursis meie uudistega!


Joogikultuuri trendid, uued joogisoovitused ning kokteilide retseptid mugavalt sinu postkasti.

Liitu Joogikultuuri uudiskirjaga

Sisesta oma e-posti aadress