Viinavõtmise meistriklass

Viinavõtmise meistriklass: kes joob palju, joob valesti

Kuidas juuakse viina tegelikult ja kas viina tasub sügavkülmas hoida? Nõuandeid jagab Altia Eesti sommeljee Riho Teder!

Viina ümber liigub palju müüte ja stereotüüpe, mistõttu suhtutakse sellesse jooki teatava eelarvamusega. Kas viina joomine on ikka korralikule inimesele kombeks? Kas see on viisakas sünnipäevakingitus? Kas heas seltskonnas on soliidne piduroa kõrvale viina pakkuda?

Saaremaa Vodkat tootva Anora Estonia sommeljee Riho Tederi sõnul on eelarvamuste taga sageli kokkupuuted olukordadega, kus viina tarbitakse üle või lihtsalt valesti – tavaliselt mõlemat. „Tegelikult on viina näol tegemist väärt joogiga ning pole sugugi üllatav, et maailma TOP5 kõige kallimad viinapudelid kannavad koguni seitsmekohalist hinnalipikut,“ sõnab ta.

Kuidas siis juuakse viina tegelikult?

Vodkagurmaanide sõnul on kõige õigem juua viina just puhtalt. „Kuigi meie kultuuriruumis arvatakse, et see tähendab pits pitsi järel kummutamist, siis tegelikult tunneb viina maitse sügavust ja erinevaid varjundeid just imepisikesi suutäisi rüübates,“ räägib ta.

Iga viin mõistagi hästi ei maitse – mahedamaitselise elamuse saab tema sõnul vaid joogist, mis on valmistatud kvaliteetsest teraviljast toodetud puhtast piiritusest ning pehmest veest – just nii nagu Saaremaa Anniversary Vodka.

„Viina tuleb juua hästi, mitte palju,“ rõhutab Teder.

Esimesed vead viina tarbimise juures tehakse sageli juba enne viina joomist. „Kui ilmud peolauda januse ja näljasena, on pidu suhteliselt lühike ning peole järgnev kõike muud kui stiilne. Tegelikkuses peaksid juba enne esimese pitsi tõstmist olema midagi söönud ning piisavalt palju mittealkohoolset vedelikku joonud,“ kordab sommeljee põhireeglit.

Kui kõht on täis ning vedelikutase piisav, siis aeglustub viina imendumine ning keha suudab kerge vaevaga ära hoida nii purju jäämise kui ka järgmise päeva halva enesetunde. Pidevalt taastäituv veeklaas ning korralik eine peaks olema peoõhtu keskmes, viinapits selle juures nagu kirss tordil – meeleolu loomas ja elamust täiustamas, mitte seda üle võtmas.

Sügavkülm hävitab karakteri

Sageli arvatakse, et õige pitsielamuse saab siis, kui hoida viina enne tarbimist sügavkülmas. Viinaekspertide sõnul on see aga müüt. Premium-klassi viinade valmistajad on näinud Riho Tederi kinnitusel palju vaeva, et joogi maitse oleks puhas ja kõik peened noodid püsiksid ideaalses tasakaalus.

Viinavõtu meistriklass Saaremaa 25

„Sügavkülma panek hävitab viina omadused"

"Sügavkülmas kaotab viin igasugused isikupärased varjundid nii maitses kui ka aroomis. Mida rohkem pudelisse investeerinud oled, seda suurem kuritegu saab sooritatud seda sügavkülma pistes,“ hoiatab ta.

Tegelikult tuleb viina serveerida temperatuuril 0-4 kraadi ja selle saavutamiseks piisab täiesti tavalisest külmkapist. „Kui aga jääkülm nauding on sulle hädavajalik, siis võid alati hoida sügavkülmas viinapitse, millest õigel temperatuuril jooki juua, või juua viina jääkuubikutega. Pärast pitside väljavalamist tuleb viin kohe tagasi külma panna, sest üle 4 kraadi tõusnud joogi puhul hakkavad alkoholiaurud varjutama selle karakterit,“ sõnab ta.

Täida vaid kolmandik pitsist

Viin on teatavast kange alkohol ning seetõttu pole ime, et juues tuleb kogustega jääda mõõdukaks. Pitsi täisvalamine ei kuulu kindlasti kõige peenemate viinajoogikommete juurde – pigem võiks kirgas jook täita kõigest kolmandiku klaasist. 

Nüüd jõuab kätte joogi degusteerimise hetk. Üllataval kombel ei erine viina maitsmise meetod kuigi palju veini maitsmisest – professionaalid alustavad joogi nuusutamisest ning aroomide vabastamiseks keerutatakse pitsi kergelt. 

„Viina maitsmiseks võetakse väga väike suutäis ning vedelikku ei tohiks mitte hooga kurku kallata, vaid sel tuleb lasta valguda üle keele, et tunnetada kogu maitsebuketi rikkalikkust,“ annab Altia sommeljee nõu. 

Vastupidiselt levinud arvamusele ei ole tühjalt seisev viinapits laual viga, mis vajab korrigeerimist. 

„Kuigi iga inimese organism reageerib alkoholile erinevalt, siis öeldakse, et viisaka alkoholitarbimise puhul võiks kogus jääda ühe ühiku piiresse tunnis. See tähendab, et kui joote viina kolmandikpitsi kaupa nagu eelnevalt soovitatud, on igati soliidne piirduda kahe pitsiga ühe tunni jooksul. Nii annate oma kehale piisavalt aega alkoholi töödelda ning seisate hea selle eest, et meeleolukas pidu ei võtaks ebameeldivat pööret,“ soovitab ta.

9
11
11
11
11
11
11
11
11
11
Toggle Nav