5 fakti pakiveinidest!

5 fakti pakiveinidest!

Kas teadsid, et pakiveinidel on 90% väiksem CO2 jalajälg võrreldes veinipudelitega või seda, et pakiveinid säilivad pikalt peale avamist? Artiklis räägime pakiveinide keskkonnamõjust, milline on nende kvaliteet päriselt, pakendite avamisest ja säilimisest.

Milline on pakiveini (veinipaki) kvaliteet? 

Veini kvaliteet sõltub alati viinamarja kvaliteedist, veini tootmise iseärasustest ja aastakäigu headusest, mitte niivõrd pakendi tüübist. Kui tegemist on ühe tootega, st nii pudelil kui pakiveinil on ühesugused etiketid, on toodetel ka ühesugune kvaliteet.

Pakiveini kraani eesmärk on säilitada veinis värskust!

Ainus vahe seisneb nende pakendis. Peamised erinevused pakendi tüübi puhul on tingitud pudeli puhul faktist, et naturaalsest korgitammest pudelikork laseb alati natuke õhku veinipudelisse. Õhuga kokku puutudes vein areneb ja muutub. Kui pudelisse pääseb liigselt õhku, võib vein oksüdeeruda ja muutub lõpuks äädikaks. Pakiveini kraani eesmärk on seevastu vältida hapniku ja veini kokkupuudet ning säilitada veinis värskust.

Pakivenidel on väiksem CO2 jalajälg

100% ringlussevõetavad pakiveini pakendid

Pakiveinidel on 90% väiksem CO2 jalajälg võrreldes sama koguse veinipudelitega! Pakiveinide (ehk BiB) pakendid koosnevad mitmest eri materjalist valmistatud elementidest: pappkarp, veinikott ning plastist kraan ja sang. BiB-pakendite üldine keskkonnamõju on juba väiksem kui traditsioonilise klaaspudeli oma, kuid erinevate materjalide kombinatsioon muudab pakendi tarbija seisukohast raskesti ringlussevõetavaks. Pakiveinid on kompaksemad ja kergemad, mis tähendab, et nende transportimisele kulub vähem kütust.

Pakiveinidel on 90% väiksem CO2 jalajälg võrreldes sama koguse veinipudelitega!

Koostöös oma partneritega on Anora välja töötanud uue 3-liitrise BiB-pakendi, mille veinikott, kraan ja sang on materjalide ja värvi osas täiustatud, et need sobiksid paremini taaskasutuseks. Kraani ventiil on punane, kuid muud elemendid värvitud, mis muudab need ringlussevõtuks sobivaks. Veinikott ei sisalda metalli, alumiiniumit ega nailonit, mis tähendab, et ka seda saab kõrvaldada plastjäätmetena. Lisaks on karp valmistatud FSC-sertifikaadiga vastutustundlikest allikatest saadud materjalidest. Pakendi papist osa saab taaskasutada, näiteks põletada ahju kütmisel või panna kartongi konteinerisse. Chill Out BIB veinipakkidel on spetsiaalne avamise riba, millega saab pappkarbi mugavalt avada ning plastist veinikott välja võtta. Esmalt võta kraan veinikoti küljest lahti, loputa kott külma veega ja sorteeri plastosad, sealhulgas kasti sang.

Uuel, täielikult ringlussevõetaval pakiveini pakendil on Anora jätkusuutlikkuse märgis.

Matua pakivein

Pakiveinid säilivad pikalt peale avamist

Kui vein puutub kokku õhuga, algab veini oksüdeerimine. Avatud veinipudelis säilib vein külmkapis loetud päevad. Pakiveini kraan on aga ehitatud nii, et vaakumpakendis kotti ei satuks õhku. Avatud kraaniga pakivein säilib külmkapis kuni neli nädalat (sh ka punane vein).  Avamata pakivein säilib umbes aasta peale tootmise kuupäeva (Filling date), mis on alati märgitud pakendile.  UV kiirgus ja valgus on samuti veini vaenlased ja pudeliveinide puhul avaldavad olulist mõju veini arenemisele. Pakis on aga veinid valguse eest täielikult kaitstud. 

Pakiveinid (veinipakid) on mugavad ja kergesti avatavad

Pakiveinid õigustavad ennast piknikutel, matkadel või ekskursioonidel.  Üks pakivein kaalub palju vähem kui neli klaasist veinipudelit. Lisaks ei lähe pakivein katki nii nagu klaas ja seda on lihtne kaasas kanda. Eelnevalt jahutatud pakivein hoiab jahutuskotis ka toidud jahedana! 

Ilmselt on nii mõnigi kord veinipudel avamata jäänud, sest ühe pokaali veini pärast ei raatsi seda teha. Pakiveinidega on aga lihtne! Külmkapis seisev pakivein säilitab oma värskust lausa neli nädalat ja sa ei pea muretsema, et vein on juba järgmiseks päevaks oksüdeerunud.

Kraaniga pakiveine tuleks avada tagurpidi!

Kui pakend tagurpidi keerata ja papist kaitse eemaldada, saab kraani kergesti kätte. Kui avada pakki õigetpidi, on kraani peal kolm liitrit veini ning sel juhul peab kraani kättesaamiseks rohkem vaeva nägema.

Mitu klaasi saab pakiveinist?

Täna on pakiveinid saadaval erinevas suuruses: 1,5 L pakivein vastab kahele normaalsuuruses (75 cl) pudelile, 2,25 L pakk kolmele ja 3 L pakend neljale pudelile.

Veinipokaalis on enamasti 12 - 16 cl veini, seega saab ühest 75 cl suurusega veinipudelist 4 - 6 pokaali. 3 L veinipakist jätkub veini 16- 24 pokaali jaoks.

Pakiveinidel on üha suurem valik ja hea hind

Pakiveinid koguvad üha rohkem populaarsust ning ka nende valik turul on pidevalt laienemas. Kui varasemalt olid pakiveinid tuntud kui odavama ja kehvema sisuga tooted, siis nüüd leidub pakiveinina ka kvaliteetsemaid ja premium kategooria veine. Meie lehel leidub veine igale maitsele, vaata Joogikultuuri pakiveini valikut SIIT!

Lisaks heale sisule on pakiveini hind taskukohasem kui pudeliveinil. Klaaspudeli sisseostuhind on veinitootjale tunduvalt kõrgem kui papist pakendi hind ning see kajastub ka hindadele meie poodides. Kolmeliitrise BIB pakiveini hind on soodsam kui neli klassikalises mõõdus sama veinipudelit.

 1. Santa Christina Sauvignon Blanc BIB
  Santa Christina Sauvignon Blanc BIB
  Äärmiselt puuviljane ning värske valge vein. Sobib aperitiiviks, värskete salatite, suupistete ning valge kala juurde.
  19,99 €
  6,66 € / l
 2. inriver-prod/Santa_Christina_Cabernet_Sauvignon
  Santa Christina Cabernet Sauvignon BIB
  Maitselt marjane ja vürtsikas punane vein sobib hästi grillitud või ahjus küpsetatud lihade juurde.
  19,99 €
  6,66 € / l
 3. joogikultuur/Chill-Out-Chenin-Blanc-pakivein
  Chill Out Chenin Blanc
  Puuviljaaroomidest tulvil värske karakteriga vein, mis sobib ideaalselt nautimiseks heas seltskonnas.
  17,99 €
  6,00 € / l

Toggle Nav