Vahuveini tutvustus

Vahuveini tutvustus

Vahuvein, Cava või Prosecco on mõnus seltsiline nii pidu- kui ka argipäeval. Hästi valitud vahuveini peetakse ainsaks veiniks, mida võib serveerida läbi kogu söögikorra eelroogadest kuni desserdini.

Vahuvein on väga mitmekülgne jook. See sobib aperitiiviks, meeleolu tõstjaks ja õnnitlemiseks ning ka eri liiki toitude juurde alates suupistetest ja lõpetades magustoitudega. Vahuvein on väga hea kokteilide komponent ja hinnatud kingitus.

Vahuveini pudelite suurused

Vahuveine valmistatakse erineva suurusega pudelites. Lisaks kõige levinumale 0,75 l pudelile on ka nt 2 dl piccolo-pudelid. Pudelist suurusega 0,375 l piisab hästi 2–4 inimesele, pooleteiseliitrine magnumpudel on sobiv jällegi suuremale seltskonnale. Sellega erinevate pudelite hulk siiski ei piirdu, neid on kokku üle 15.

Vahuvein, Prosecco ja Cava sobivad ka vabamas vormis koosviibimisele

Eestlaste jaoks on kindlasti kõige suuremad vahuveini tarbimise ajad aastavahetus ja suvi. Pidu võib aga pidada muulgi ajal, näiteks enda või sõprade tähtpäevadel, rääkimata koolilõppudest ja pulmadest.

Peole valitav vahuvein sõltub peo olemusest. Lihtsamale olengule koos sõpradega sobib näiteks hea hinnaklassiga kuiv vahuvein Ferriol Brut Cava, aga suguvõsa pidudele võiks soovitada pisut peenemat Cave De Lugny Cremant De Bourgogne Brut vahuveini. Vahuveinipudel on alati hea kingitus. Ehe šampanja on muidugi kingina kõige luksuslikum, kuid täiesti sobivaks võib pidada ka kvaliteetset traditsioonilise pudelis järelkäärimise meetodil valmistatud vahuveine. Emale, tütrele või sõbrannale võib soovitada näiteks kerget helepunast Rosé vahuveini. Luksuslikumaks kingituseks on sobiv näiteks šampanja Louis Roederer Brut Premier Champagne.

Vaata Cavade valikut SIIT!

Vahuveini valmistamisel on kõige olulisem süsihappegaas

Vahuveinid on oma nimele vastavalt pärast avamist vahutavad, kihisevad ja mullitavad joogid. Rõõmus mullitamine tuleneb veini kätketud süsinikdioksiidist. Veini käärimisel muudavad pärmirakud viinamarjamahlas sisalduva suhkru alkoholiks ja süsinikdioksiidiks. Sellisel moel tekkiv süsinikdioksiid lahustub veinis, kui sellel lastakse suletud anumas käärida.

Vahuveini valmistamiseks on neli meetodit, mille kõigi puhul on olulisel kohal süsihappegaas. Asjaolu, kuidas see gaas veini sisse saadakse, kõneleb palju vahuveini kvaliteedist.

1. Klassikaline meetod

Kõige kvaliteetsemaks meetodiks loetakse šampanja valmistamise viisi méthode champenoise. Kuna selle nime kasutamine on piiratud vaid šampanjaga, ei panda seda teksti teiste vahuveinipudelite etikettidele. Neil on tavaliselt vastavaks kirjaks méthode traditionelle või méthode classique. See valmistusviis põhineb pudelis toimuval teisel käärimisel. Hapule mullideta veinile lisatakse suhkrut ja pärmi. Kui kork tihedalt sulgeda, hakkab vein pudelis uuesti käärima. Selline vein pannakse vähemalt aastaks laagerduma, päras seda eemaldatakse pudelitesse kogunenud pärmisete. Enne seda pudeleid tantsitatakse ehk keeratakse ja koputatakse, mille tagajärjel koguneb sete pudeli suule. Seejärel pudeli suu külmutatakse, kork avatakse ja settekork lendab välja. Veinile lisatakse enne lõplikku korkimist veel pisut magusust. Seejärel tuleb veel oodata mõned kuud või isegi aasta, et maitsed muutuks ümaramaks ja happed tasakaalustuks.

2. Kiire ja lihtne tankimeetod

Kõige rohkem kasutatakse tankis kääritamise meetodit charmat või cuvée close, mis on kiire ja nõuab vähem tööjõudu. Sellisel juhul toimub veini teine käärimine suurtes terastankides. Kui sete on põhja langenud, filtreeritakse vein teise tanki, kus lisatakse suhkrulahust vastavalt soovitud magususastmele. Pärast seda pannakse vein surve all pudelitesse. Vahuvein on müügiks valmis juba kolme nädalaga. Kui segu on valmistatud kvaliteetsetest veinidest ja teine käärimine toimub aeglaselt jahedas, on tankis kääritamise teel võimalik saada vägagi kvaliteetseid vahuveine.

3. Ülekandemeetod on kompromiss eelneva kahe meetodi vahel

Ülekandemeetod ehk transvasage on tankis kääritamise ja šampanjameetodi vahevorm, mille abil saab üsna peene vahuveini oluliselt väiksema töömahuga. Veini teine kääritamine toimub pudelis, kust vahuvein kallatakse tanki filtreerimisele ja viimistlemisele. Tankist villitakse vein surve all pudelitesse.

4. Süsihappegaasi pumpamine veini

Vahuveinide kõige odavamaks tootmismeetodiks on pumpamismeetod, mille puhul veini sisse lihtsalt pumbatakse süsihappegaasi. Tulemuseks on vein, mis küll vahutab, kuid selle mullid kaovad pärast klaasi kallamist kiiresti. Gaas sisestatakse suurtes tankides veini sisse ja pudelid villitakse surve all.

Anora Estonia vahuveinide valikus on Proseccod, Cavad, šampanjad kui ka Cremant vahuveine, vaata SIIT!

Toggle Nav